چرم چیست؟

چرم

ماده‌ای است که کفش‌های رؤیایی از آن ساخته می‌شوند. چرم که از عمل آوری پوست خام حیوانات بدست می‌آید، دارای مزایای متنوعی می‌باشد. هرچه کیفیت کفش بیشتر باشد، چرم بیشتری در ساخت آن بکار گرفته شده است.
چرم مهمترین عنصر تشکیل دهنده کفش بوده و فرآیند تولید آن مهارتهای استادانه‌ای میطلبد. این قانون برای تمامی کفش‌ها صادق می‌باشد: هرچقدر که فرآیند بیشتری روی چرم انجام شود، کیفیت آن بیشتر است. مسلماً این فرآیند مستلزم صرف هزینه است. تقریباً ۴۷ درصد از هزینه تولید کفش را مواد خام پرهزینه آن تشکیل می‌دهند.

 

مزایای بکارگیری چرم در کفش

قیمت نسبتا بالای چرم منطقی است. چرم قابلیت تنفس دارد؛ مانند لاستیک دارای خاصیت ارتجاعی است؛ در مقابل پاره شدگی و سایش مقاوم است؛ عایق حرارتی بوده و نرم است. چرم با توجه به استحکام بالای آن به کفش نیز دوام می‌بخشد، خاصیت تنظیم‌کنندگی دما دارد و به کفش زیبایی منحصر بفردی می‌بخشد. برای دستیابی به این مزایا، از همان مراحل ابتدایی فقط بهترین پوست خام حیوانات برای دباغی بکار گرفته می‌شود. در ضمن بوی متمایز و ظاهر زیبای چرم در مرحله پایانی فرآیند آن حاصل می‌شود.
پوست حیوانات دارای سه لایه است (شکل زیر):

  • بیرونی‌ترین لایه ( اِپیدرمیس)
  • بافت متصل کننده داخلی (دِرمیس)
  • بافت متصل کننده زیرجلدی (سابکوتیس).

در میان این سه لایه ارزشمندترین آنها لایه دِرمیس است.

 

 

البته همه چرم‌ها مانند هم ساخته نمی‌شوند. کفش متشکل از چرم فوقانی، چرم آستری و چرم داخلی است؛ همه این چرم‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. هریک از انواع این چرم‌ها مطابق استاندارد مختلفی ساخته می‌شوند و خاصیت‌های متفاوتی از آنها انتظار می‌رود. چرم فوقانی باید خاصیت ارتجاعی داشته و در عین حال محکم باشد، در حالیکه چرمی که از آن برای ساخت کفی کفش استفاده می‌شود باید هیچ آبی را جذب نکرده و ضد فرسایش باشد. ترکیب صحیح با استفاده از انتخاب مناسب پوست حیوانات و تبدیل آنها به چرم بدست می‌آید.

2 نظر‌ها برای"چرم چیست؟"

  1. Behzad
    خرداد ۳۰, ۱۳۹۷ در ۰۳:۵۵ ب.ظ

    ممنون از کفش مارکت. مقاله مفیدی بود.

ثبت نظر

اسکرول